İSO
Dijital İK Mini MBA - Online
07.09.2022 - 07.10.2022

Dijitalleşme insan kaynakları için ne anlama geliyor? Yeni teknolojileri İK'ya sunabileceği gerçek fırsatları, kendi işlevini ve desteklediği organizasyonu nasıl iyileştirebileceği konusunda yorumlamalıyız.
İnsan Kaynakları departmanlarında dijital dönüşümü daha etkin yönetebilmek ve dijital dönüşüme uyum sağlamak için iyi tanımlanmış Dijital İK Stratejisine ihtiyaç bulunmaktadır.
Teknolojinin artan kullanımıyla birlikte ortaya çıkan yeni iş modelleri, fikirler ve teknolojinin sağladığı fırsatlardan yararlanmak için İK'nın yeni yetenekler, yeni beceriler ve insanları gelecekte neyin üretken kılacağına dair yeni bir anlayış benimsemesi gerekiyor. 
Dijital İK Mini MBA Programı ile insan kaynakları süreçleri, işe alım, eğitim ve değerlendirme gibi konularda katılımcıların bakış açılarını genişletmek amaçlanmıştır.
Program kapsamında değerli eğitmenlerimiz ve konuşmacılarımızla İK departmanlarını geleceğe nasıl hazırlamamız gerektiğini güncel, yerel ve global örnekler üzerinden konuşacağız. 
Dijital İK Mini MBA programımızda siz de yerinizi almak için kaydolabilirsiniz.

Eğitim programı sonunda katılım belgesi verilecektir. MBA Programımızın 8 eğitim başlığına katılan katılımcılarımız katılım belgesi hakkı kazanacaktır. Katılım belgeleri eğitim sonunda mail ile gönderilecektir.
 

Adres : Online - Zoom

Eğitmenler

UK Danışmanlık Kurucusu, Öğretim Üyesi ve Dijital Dönüşüm Danışmanı Dr. Umut Köksal

I. Dijital Dönüşümde İK'nın Rolü

Dr. Umut Köksal
UK Danışmanlık Kurucusu, Öğretim Üyesi ve Dijital Dönüşüm Danışmanı

Dr. Umut Kök sal, UK Danışmanlık Kurucusu, Öğretim Üyesi ve Dijital Dönüşüm Danışmanıdır.
25 yıllık mesleki yaşamı akabinde, ülkemiz ve başta Azerbaycan olmak üzere Dünya’nın farklı ülkelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi, Dijital Dönüşüm Stratejileri, Yeni Nesil Teknolojiler, İK’da Yeni Nesil Teknolojiler, Yapay Zeka konularında dersler vermekte ve uluslararası dev şirketlere danışmanlık yapmaktadır. Kendisinin çalışmalar yaptığı sektörler arasında, Telekom, Finans, Bankacılık, Üretim,Perakende, Sigortacılık,Madencilik, Teknoloji,Kamu Sektörü gibi 10’dan fazla sektör bulunmaktadır.
Ülkemizde kendisinin eğitim verdiği kurumlar arasında T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yapay Zeka Akademisi, PERYÖN Dijital Akademi gibi alanının önemli kurum ve kuruluşları da yer almaktadır.
Dr. Köksal, Gedik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde Türkçe ve İngilizce olarak Dijital Dönüşüm, İş Yaşamında Yapay Zeka, İş Yaşamında Makine ve Derin Öğrenmesi, İnsan Kaynaklarının Dijitalleşmesi, Blockchain, Robotik Proses Otomasyonu konularında lisans, yüksek lisans ve SEM düzeyinde hocalık yapmaktadır.
Ülkemizin en önemli STK’ların bir tanesi olan GYİAD’ın 17. Dönem Yönetim Kurulu Akademik Araştırmalar Eşbaşkanı olan Dr. Köksal, ülkemiz ve dünya dijital ekosistemine yaptığı çalışmalar ile katkı sunmaya gayret etmektedir. Bu görevi esnasında, Dijital Dönüşüm, Dijital Çeviklik konularındaki makaleleri başta Dünya Gazetesi olmak üzere yerli ve yabancı basın yayın organlarında da yayımlanmıştır. Kendisinin yazmış olduğu ve alanında Dünya’da alanı itibarı ilk kabul edilen HR Marketing: İnsan Kaynaklarına Pazarlama Dokunuşu isimli bir kitabı bulunmaktadır.
 

Eğitmen, Yazar, Danışman ve Konuşmacı Canan Duman

II. Yeni Dünya'da Yeni Yetkinlikler

Canan Duman
Eğitmen, Yazar, Danışman ve Konuşmacı

Üniversite eğitimini grafik tasarım üzerine tamamladı. İş hayatına atıldığı ilk günden bugüne geçen yirmi bir yıllık sürede öğrenme hevesini hiç kaybetmedi. Yaşam boyu öğrenmenin gereğine ve önemine inandı. 1998 yılında muhabir olarak çalışma hayatına atıldı. On beş yıl çalıştığı basında yazı işleri koordinatörlüğü, genel yayın yönetmenliği, reklam satış müdürlüğü, proje ve iş geliştirme yönetmenliği görevlerini üstlendi. 2013 yılında basında edindiği deneyimi ve vizyonu kurumsal tarafa taşıyarak, kurumsal iletişim/insan kaynakları yöneticisi olarak çalıştı.
Kurumsal hayattaki yirmi yıllık deneyiminin ardından 2018 yılının kasım ayında CD & Company / Corporate Development and Communication Consultancy ajansını kurdu. İşin geleceğine ve kurumsal gelişime dair dünyadaki inovatif gelişmeleri yakından takip eden Duman, kariyerine eğitmen, yazar, danışman ve konuşmacı olarak devam etmektedir. İşin geleceği, yetenek yönetimi, çalışan deneyimi ve iletişim alanlarında çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır.
Canan Duman’ın “Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder?” adlı bir kitabı bulunmaktadır. İkinci kitabı “İşin Geleceği Şimdi – Yakasız Ekonominin ve Çalışan Deneyiminin Yükselişi” 2019 yılının kasım ayında raflardaki ve online satıştaki yerini almıştır.
 

 Eğitmen, Danışman Bora Erkmen

III. Dijital İK Stratejisi ve Yol Haritası

Bora Erkmen
Eğitmen, Danışman

Yıldız Teknik Üniversitesi Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu olan ve ardından da Yeditepe Üniversitesi’nde MBA yüksek lisans eğitimini tamamlayan Bora Erkmen kariyerine 1998’de Oracle veri tabanı uygulamaları geliştiren bir yazılımcı olarak Oracle’ın çözüm ortağı olan Kora firmasında başlamış, ardından 2002-2003 yılları arasında SPSS Türkiye’de analitik çözümlerin satışından sorumlu bir satış mühendisi olarak kariyerine devam etmiştir.
Daha sonra lüks perakende sektörünün öncü şirketlerinden Beymen’de 2003-2004 yıllarında CRM analisti olarak çalışmıştır. 2005 yılında veri analisti olarak girdiği Turkcell’de, ağırlıklı olarak ürün yönetimi odağında farklı bölümlerde  9 yıl boyunca görev aldıktan sonra 2014’de ayrılarak, yine aynı yıl Erkmen Eğitim ve Danışmanlık firmasını kurmuştur. 
Profesyonel iş hayatının önemli bir bölümünde bir ürün yöneticisi olarak yoğun mesai harcamıştır. Özellikle Turkcell’de geçirdiği 9 yılda, ondan fazla teknolojik ürün ve servisin kurumsal ve bireysel müşterilerle buluşmasına etkin katkı sağlamıştır. Bu konudaki birikim ve tecrübelerini, yaptığı araştırmalarla daha da zenginleştirerek, “dijital dönüşüm” perspektifiyle gerek profesyonel şirket çalışanları gerekse de akademik kurumlarda öğrenciler için paylaşmaktadır.
Kişisel gelişime yönelik çalışmaların daha da önem kazandığını ve yapay zeka çağında iş hayatında aktif rol almaya devam edebilmenin yolunun kendimizi yaşamsal becerilerde geliştirmekten geçtiğini düşünen Erkmen, bu alanda da çeşitli eğitim ve seminerler vermekte, atölyeler düzenlemektedir.
Evli ve bir erkek çocuğu babasıdır.
 

Çalışan Bağlılığı Uzmanı, Profesyonel Koç Bertay Fişekçi

IV. Dijital Çalışan Deneyimi

Bertay Fişekçi
Çalışan Bağlılığı Uzmanı, Profesyonel Koç


Bertay Fişekçi 1995 İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunudur. 23 yıl boyunca Tıbbi cihazlar sektöründe, sektörün en büyük üç global şirketinde (Siemens AG, Philips Healthcare, General Electric Healthcare) çok farklı görevler üstlenmiş, başarılı bir kariyer öyküsü yaratmıştır. Kariyeri boyunca Almanya’da 5 yıl yaşamış, Global ürün müdürlüğü, Türkiye iş geliştirme müdürlüğü, satış müdürlüğü, distribütör yöneticiliği gibi farklı görevlerde bulunmuştur. 


Son yıllarda topluluğa karşı konuşma ve çalışan bağlılığı konusuna odaklanan Bertay Fişekçi, 2019 yılının Eylül ayında kurumsal hayattan ayrılarak bu konular üzerine odaklandığı şirketini kurmuştur. Çalışan Bağlılığı uzmanı olan Bertay Fişekçi, şirketlerdeki çalışanların bağlılığını arttıran Engage and Grow programının uygulayıcılarından biridir ve her hafta bu konuda bir blog yazısı ile Türkçe içerik yaratmaktadır. (www.bertayfisekci.com/blog) 

Bertay Fişekçi son 6 ay içinde Teva İlaç, Professional Women Network Derneği, Raicam Hidrolik, Aymaksan ve Yapraksan firmalarında çalışan bağlılığı programları yürütmüş ve başarılı sonuçlar almıştır.

Bertay Fişekçi aynı zamanda Engage and Grow firmasının Global Operasyon Müdürü olarak 50 ülkede 300’den fazla koç ile çalışan bağlılığı konusunda birlikte çalışmakta ve deneyim paylaşmaktadır.

Bertay Fişekçi temel eğitimini tamamlamış ve profesyonel koç unvanı kazanmıştır, şu anda ICF onay sürecinde eğitimini devam ettirmektedir. Koçluk alanında kariyerlerinin ortasında yollarını arayan çalışanlara yardımcı olmayı planlamaktadır. 

Çalışan Bağlılığı programı ile şirketlerini kültür dönüşümüne destek veren Bertay Fişekçi, şirketilerin ve ekonominin bağlı çalışanların omuzlarında yükseleceğinin bilincinde olarak bu konuda bir “hareket” başlatılması gerektiğini düşünmektedir ve bu konudaki çabalara destek vermektedir.  
 

Dr. Öğretim Görevlisi, Eğitmen Dr. İpek Aldatmaz Şener

V. Dijital İK Teknolojileri ve Uygulama Örnekleri

Dr. İpek Aldatmaz Şener
Dr. Öğretim Görevlisi, Eğitmen

Dr. İpek Aldatmaz Şener, Adana’da doğdu. Lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra American University (Washington, DC) MBA derecesini aldı. Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü Strateji ve Yönetim alanında Doktorasını tamamlayan Şener, tez çalışması kapsamında “uzaktan çalışma ve sanal takımların etkinliği” odağında çalıştı. Aynı zamanda, MEB ve Roma Scuola Leonardo Da Vinci Okulu’ndan İtalyan Dili Sertifikasını aldı. Uzun yıllar Türkiye'nin önde gelen iki grubu olan Doğan Holding’de Hazine ve Fon Yönetimi alanında ve sonrasında Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’ de Uluslararası Finans alanında çalıştı. Halen, İAS Danışmanlık bünyesinde işletmelere ve kurumlara eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Şener, aynı zamanda Bahçeşehir ve İstinye Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir.

İK Proje Danışmanı ve Eğitmen İpek Aral

VI. Dijital İşe Alım

X. Yeni Nesil Performans Sistemleri

İpek Aral
İK Proje Danışmanı ve Eğitmen

İlk, orta, lise öğrenimimi T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü 1996 yılında bitirdi. İnsan kaynakları mesleğine 1998 yılında İstanbul’da, OBEY Yönetim Danışmanlık’ta başladı. Birçok işe yerleştirme ve yeniden şirket yapılandırma projelerinde görev aldı. 1999 yılında Migros Ticaret A.Ş. ile görev gereği Ankara’ya döndü, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi Migros ve Şok marketler işe alım ve mağaza açılış süreçlerini yürüttü, insan kaynakları sistemi kurulumu proje ekiplerinde aktif olarak çalıştı. İstanbul’da profesyonel olarak son görevi aldığı VESBO A.Ş.’de insan kaynakları sistemini sıfırdan kurdu, işletti, geliştirdi.

2009 yılında Türkiye’nin ilk kapsamlı İK bloğu Kaynağım İnsan’ı açtı. Kaynağım İnsan blogu ile 2010 yılı Altın Örümcek Web Ödülleri’nde İK Sitesi kategorisi ‘Halkın Seçimi’ ödülünü alırken, 2010 Blog Ödülleri’nde İş Dünyası blogları kategori 2.liğini kazandı. 
2009 yılında serbest insan kaynakları proje danışmanı ve eğitmen olarak çalışmaya başladı. 2011 yılında Aral Kaynağım İnsan Danışmanlık şirketini kurdu. Halen kendi işinin yanında 2020 yılında SCS Global’de İnsan Kaynakları ve Yetenek Yönetimi Danışman Direktörü olarak proje bazlı çalışmalarını yürütmektedir.
PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) ve SHRM (Society For Human Resources Management) ve AOTS Japan (The Association for Overseas Technical Scholarship Japan) üyesidir.
 

Walton HR Ülke Müdürü Volkan Sorarlı

VII. Kariyer ve Yetenek Yönetimi Sistemleri

Volkan Sorarlı
Walton HR Ülke Müdürü

Firma Yetkilisi Firma Yetkilisi

VIII. Eğitim ve Gelişim Yönetiminin Dijitalleşmesi

Firma Yetkilisi
Firma Yetkilisi

.

Eğitmen/Danışman/Kurucu Bnc Insight Emre Tuna Aydın

IX. İK Analitiği ve İş Zekası

Emre Tuna Aydın
Eğitmen/Danışman/Kurucu Bnc Insight

İstanbul Üniversitesi mezunu Emre Tuna Aydın, İşletme, Uluslararası İlişkiler ile Dış Ticaret lisans derecelerine; Galatasaray Üniversitesinde MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) Eğitimi yanında Uluslararası İşletme Yüksek Lisansına sahiptir. 
Kariyerine 2006 yılında Eczacıbaşı’nda sırasıyla Satış, Pazarlama ve İnsan Kaynaklarında görev yaparak başladı. Daha sonra çeşitli projelerde görev alarak en son insan kaynaklarında çalıştı. Ardından Doğan Yayın Holding – Seat Pagine Gialle ortaklığında kurulan Joint – Venture yapıdaki şirketin tüm süreçlerinde 2 yıl kadar görev aldı.
Kariyerine 2010 – 2016 yılları arasında A.S. Watson'da, Bilgi Sistemleri ve Raporlama müdürü olarak devam etti.
2016 – 2019 yılları arasında Sabancı Holding İK Grup Başkanlığı’nda tüm topluluk HR IT ve Veri projelerinin yönetiminde görev aldı. Veri Analitiği, İş Zekası, Finansal raporlama, ölçümleme ve Veri görselleştirme uzmanlık alanlarıdır.
2013 yılından beri Veri Analitiği, İş Zekası, Raporlama ve diğer alanlarda 500'den fazla yerli ve çok uluslu firmaya farklı eğitim ve danışmanlıklar veren Emre Tuna Aydın, akademik ve profesyonel hayatına devam etmektedir. Bnc Insight ve HrAnalitik şirketi kurucusu olan Emre Tuna Aydın Sabancı Üniversitesi EDU, Türkiye Bankalar Birliği, Peryön gibi ulusal ve uluslararası bir çok alanda eğitimler vermekte ve bazı üniversitelerde Veri Analitiği alanında dersler  vermektedir.
 

Program
7 Eyl

I. Dijital Dönüşümde İK'nın Rolü

07.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Dr. Umut Köksal,  UK Danışmanlık Kurucusu, Öğretim Üyesi ve Dijital Dönüşüm Danışmanı 

•    Dijital Dönüşüm Nedir?
•    Dijital Dönüşümün Unsurları
•    Dijital Dönüşümün Gerekçeleri
•    Dijital Dönüşümün Zorlukları
•    İnsan Kaynakları ve Dijital Dönüşüm
•    İnsan Kaynaklarının Dijital Olgunluğu
•    Dijital İK
•    Yol Haritası
•    Deneyimlerden Notlar
 

8 Eyl

II. Yeni Dünya'da Yeni Yetkinlikler

08.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Canan Duman, Eğitmen, Yazar, Danışman ve Konuşmacı

•    İK’yı dijitalleştirmenin önemi 
•    Dijital İK, insan kaynaklarını nasıl dönüştürüyor? Dijitalleşmenin İK üzerindeki etkisi nedir? 
•    İK'nın dijital dönüşümü desteklemedeki rolü nedir? 
•    İK stratejisini yeni çağın çalışan beklentileriyle nasıl uyumlu uyumlu hale getirebiliriz?
•    İnsan kaynaklarının dönüşen İK’ya uyum sağlaması hangi soft beceri ve yetkinlikler gerekiyor?
•    Her İK profesyonelinin ustalaşması gereken dijital beceriler nelerdir? 
•    İK teknoloji projeleri neden başarısız olur? 
 

14 Eyl

III. Dijital İK Stratejisi ve Yol Haritası

14.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Bora Erkmen,   Eğitmen, Danışman 

•    İK’nın yeni görev ve sorumlulukları
•    Karşılaşılan temel sorunlar
•    Strateji belirlerken netleşmesi gereken sorular
•    Dijital İK stratejisi belirlerken bilinmesi gereken temel konular
o    Dijital çalışan deneyimi
o    İK Analitiği
o    Etik
•    Dijital İK yol haritasının adımları
•    İK’nın geleceğinde hangi stratejilere dikkat etmeli?

15 Eyl

IV. Dijital Çalışan Deneyimi

15.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Bertay Fişekçi, Çalışan Bağlılığı Uzmanı, Profesyonel Koç

  • Çalışan Deneyiminin Evreleri
  • Çalışanın İş ilişkileri
  • Ekip Lideri – Çalışan İlişkisi
  • Ekip Liderinin Becerileri
  • İK Açısından Çalışan Deneyimi
  • Çalışan Deneyimini İyileştirme
  • Dijital ve Uzaktan Çalışma Dünyasında Çalışan Deneyimi
21 Eyl

V. Dijital İK Teknolojileri ve Uygulama Örnekleri

21.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Dr. İpek Aldatmaz Şener,  Dr. Öğretim Görevlisi, Eğitmen 

•    İK süreçlerinin dijitalleştirilmesi- Yeni İK teknoloji araçları ve İKY süreçlerinin optimizasyonu
•    Yapay zekâ (AI) ve İK uygulamalarına etkileri, AI’ın yaygın İK kullanım alanları
•    AR/VR teknolojisi, AR/VR tabanlı İK uygulamaları, mobil platformlar 
•    Metaverse'de İK ve en iyi uygulama örnekleri
•    Hangi İK süreçleri önce dönüşecek
 

22 Eyl

VI. Dijital İşe Alım

22.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: İpek Aral , İK Proje Danışmanı ve Eğitmen

•    Dijital İşe Alım Nedir? 
•    Dijital İşe Alım Sürecinin Faydaları
•    Dijital İşe alım Sürecinde Kullanılan Dört Araç 
•    Sosyal medya 
•    Chatbotlar
•    Yapay Zeka 
•    Aday Takip Sistemleri
•    Dijital İşe Alım Sürecini Yapılandırmak 
•    Stratejiyi Belirlemek
•    Kaynağı Tanımlamak
•    Kaynağı Çekmek 
•    Seçmek
 

28 Eyl

VII. Kariyer ve Yetenek Yönetimi Sistemleri

28.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Volkan Sorarlı,  Walton HR Ülke Müdürü 

•    Kurum İhtiyaç Analizi
•    Uygun Sistem Kurulum KPI ları ve Sonuçlandırma
•    Sistem Değerlendirme ve İyileştirmeleri
•    Yetenek Yönetimi Gerekliliği
•    Kuruma Faydası
•    Çalışan Verimliliğine Katkısı

29 Eyl

VIII. Eğitim ve Gelişim Yönetiminin Dijitalleşmesi

29.09.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Firma Yetkilisi, Firma Yetkilisi

•    Nerden Nereye Geldik
•    Eğitimde Dijital Çağ Neden Önemli
•    Dijital Tranformasyon Kurumsal Öğrenmeyi Nasıl Etkiliyor
•    Zorlukları, Kolaylaştırıcıları, En Etkili Araçları
•    Gelecekte Bizi Neler Bekliyor
 

3 Eki

IX. İK Analitiği ve İş Zekası

03.10.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Emre Tuna Aydın,  Eğitmen/Danışman/Kurucu Bnc Insight 

•    İK’da Veri Okuryazarlığı 
•    Tanımlayıcı Analitikler
•    TATO Yöntemi
•    İK İş Zekası Raporlaması
•    İK’da Metrikler ve KPI’lar
•    Veri Görselleştirme
•    Veri ile Çalışma Yetkinlik Seti
•    Veri Analitiği Temel Kavramlar
•    Dashboard – İş Zekası ve Raporlama
•    PowerBI İş Zekası Vaka Çalışmaları
•    İnsan Analitiği yöntem ve araçlar

5 Eki

X. Yeni Nesil Performans Sistemleri

05.10.2022, 13:30 - 16:30

Eğitmen: İpek Aral , İK Proje Danışmanı ve Eğitmen

•    VUCA Dünyası ve İş Dünyasında Çeviklik 
•    Çevikliğin Ana Unsurları 
•    Teknoloji 
•    Şeffalık
•    Çeviklik Çeşitleri 
•    Metot, Yönetim , İnsan 
•    Çevik İş Yönetimi ve OKR 
•    Neden OKR?
•    OKR bir Performans Sistemi Midir? 
•    Uzaktan Çalışma ve Performans Yönetimi 
•    OKR’nin Konvansiyonel İş Yönetimi Farkları 
•    OKR ile KPI İlişkisi 
•    OKR’yi Nasıl Performans Sistemine Dönüştürüyoruz?
•    Mini Uygulama 
•    Uzaktan Ekip ve Performans Yönetimi ve Geri Bildirim 
•    OKR’nın Avantaj ve Potansiyel Tehlikeleri 
•    Teknoloji Kullanımı 

Bitiş
Etkinlik Bilgileri

ETKİNLİK BİLGİLERİ

Tarih: 07 Eylül – 07 Ekim 2022 tarihleri arasında 
Saat: 13:30 – 16:30 
Eğitim Yeri: Online – Zoom Webinar
Zoom altyapısı kullanılarak yapılacak eğitimde, eğitim öncesinde katılımcılarımıza katılım linki gönderilecektir. 

Seminer günü, başlama saatinden 10 dakika öncesinden linke tıkladığınızda eğitimin yapılacağı sınıfa girmiş olacaksınız.

https://zoom.us/download sitesinden Zoom programını yükleyebilirsiniz.

Gerekli Bilgiler
Katılımcılarımızın mikrofonu ve kamerası kapalı olacaktır. 

Eğitim kaydınızın kontrolünü etkinlik kayıt sayfasında yer alan katılımcı ara kısmından kontrol edebilirsiniz.

Program sonunda;
•    Katılım Belgesi almak için en az 8 eğitim başlığına katılım sağlamaları yeterli olacaktır. 

Eğitim sonrasında verilecek olan Katılım Belgesi katılımcılarla dijital ortamlarda paylaşılacaktır.

Eğitim programı sonunda katılım belgesi verilecektir. MBA Programımızın 8 eğitim başlığına katılan katılımcılarımız katılım belgesi hakkı kazanacaktır. Katılım belgeleri eğitim sonunda mail ile gönderilecektir.


Ücret: Eğitim ücretsizdir.
İrtibat: Programa telefonla kayıt alınmamaktadır. Kayıt için lütfen “Kayıt” ile ilgili bölümü inceleyiniz.

Sorularınız için irtibat: 0212 252 29 00 / 361
E-posta: akademi@iso.org.tr

Kayıt