İSO
Dış Ticaret Mini MBA - Online
14.04.2021 - 29.04.2021

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen Dış Ticaret Mini MBA programına katılarak üretim, finansman, pazarlama, dış ticaret, stratejik yönetim ve benzeri konularda bilgi ve tecrübelerinizi ileriye taşımak, bu alanlardaki ulusal ve küresel güncel gelişmeleri öğrenerek firmanızın rekabet gücünü artırmanız daha mümkün.

Odamız tarafından yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında 14 Nisan- 29 Nisan 2021  tarihleri arasında haftada 2 gün 13:30 – 17:00 saatleri arasında “Dış Ticaret Mini MBA Programı” düzenliyor.

Adres : Online - Zoom

Eğitmenler

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Prof. Dr. Halit Keskin

I. Stratejik Yönetim ve Planlama

Prof. Dr. Halit Keskin
Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi

Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim üyesidir. Prof. Dr. Keskin’ in uzmanlık alanı Yönetim ve Organizasyondur. Örgüt Teorisi, Kompleks adaptif sistemler, adaptif yönetim sistemleri, örgütlerde dayanıklılık kapasitesi, örgütlerde duygu yönetimi ve duygusal hafıza, Örgütlerde duygusal yetenekler, Kollektif empati, Teknoloji ve Yenilik yönetimi, teknolojik öğrenme, Ürün geliştirme takımları, Bilgi yönetimi, öğrenen örgütler konularında önemli bilimsel araştırmaları bulunmaktadır. Prof. Dr. Keskin, örgütlerde adaptasyon yeteneği ve örgütlerin duygusal yetenekleri, teknolojik yenilik yetenekleri, teknolojik öğrenme konularında Tübitak projeleri kapsamında çalışmalar yapmıştır. Social Science Citation Index (SSCI) kapsamında yer alan en prestijli “teknoloji ve inovasyon” dergilerinde çok sayıda önemli yayınlar yapmıştır. Uluslararası literatüre Kurumsal duygusal yetenekler, kurumsal duygusal hafıza, teknolojik anlamlandırma yeteneği, örgütlerde dayanıklılık kapasitesi, kollektif empati, örgütsel bilgelik vb. bir çok çalışmasıyla direkt olarak katkı sunmuştur. 2016 yılında Uluslararası prestiji oldukça yüksek olan Journal of Product Innovation Management dergisi tarafından bu dergide 1984-2013 arasında yayımlanan 1008 makale içinden yaptığı çalışmalar dolaysıyla “yenilik yönetimi ve örgütsel öğrenme” alanının ana akım araştırmacısı seçilmiştir. Prof. Dr. Keskin’ in bilimsel çalışmalarına birçok uluslararası ödül verilmiştir. Bunlar arasında; en iyi makale ödülü, en iyi yazar ödülü, en fazla tavsiye edilen makale ödülü, mansiyon ödülü ve en fazla kaynak gösterilen makale ödülü bulunmaktadır. Prof. Dr. Keskin, 2012 yılından itibaren Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyesi, 2015 yılından itibaren de TÜBA GEBİP Sosyal Bilimler Komite Üyesi ve 2017 yılında da TÜBA Bilim ve Eğitim Politikaları Çalışma Grubu üyesi seçilmiştir. Prof. Dr. Keskin kariyer hayatında Dekanlık, Rektör Yardımcılığı ve Üniversiteler Arası Kurul Üyeliği gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. Prof. Dr. Keskin halen Yıldız Teknik Üniversitesi Stratejik Yönetimden sorumlu Rektör Başdanışmanlığı, Stratejik Planlama Komisyonu Başkanlığı, Sosyal İnovasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir. Prof. Dr. Keskin, Üniversite Kalite Komisyonu üyesi ve aynı zamanda Teknoloji Transfer Ofisi Proje Yürütücülüğü görevlerini de yürütmektedir.

Danışman Gizem Öztok Altınsaç

II. Türkiye ve Dünya Ekonomisine Bakış ve Kurumsal Finans

Gizem Öztok Altınsaç
Danışman

2001 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılında Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'de ekonomist olarak göreve başlayan Altınsaç, 2012-2016 yılları arasında aynı kurumda başekonomistlik görevini yerine getirdi. Bu zaman zarfında Türk Telekom gibi büyük halka arzlarda ve kurumsal satış süreçlerinde de yer alan Altınsaç, 2011 yılından bu yana Bloomberg HT'de yorumcu olarak her hafta yayın yapmaktadır. Altınsaç aynı zamanda, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak, finans ve iktisat alanında dersler vermektedir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Prof. Dr. Figen Yıldırım

III. Pazarlama

Prof. Dr. Figen Yıldırım
İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi

Prof. Dr. Figen Yıldırım, Marmara Üniversitesi İktisat ( İngilizce) bölümünü bitirdi. Daha sonra Yeditepe Üniversitesinde işletme yüksek lisansı yapan Yıldırım, Marmara Üniversitesi üretim yönetimi ve pazarlama alanında doktorasını tamamladı. 2014 yılında “pazarlama “ ile ilgili çalışmasıyla doçentliğe atandı. İş hayatında, Sütaş, Unilever, Mydonose Showland, Elginkan Holding firmalarında görev yapan Yıldırım, 2004 yılından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesinde akademik çalışmalarına devam etmektedir. Doç. Dr. Figen Yıldırım’ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve bildirileri bulunmaktadır.

. Emre Cevdet Çizmecioğlu

IV. Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

Emre Cevdet Çizmecioğlu
.

Lise öğrenimini Saint Benoit’da tamamladıktan sonra lisans eğitimine İstanbul İşletme Fakültesi’nde devam etti. Yüksek Lisans olarak sırasıyla Galatasaray Üniversitesi MBA ve İstanbul Üniversitesi Lojistik Master Program’ını tamamladı. Finans sektöründe Araştırma ve Kurumsal Finansman raportörü olarak başladığı çalışma hayatına 2001 yılında Lojistik sektörüne geçerek yeni bir ivme kazandırdı. Sırasıyla Sertrans, Borusan Lojistik, Borusan International Algeria, Fiba Perakende ve Kuhne Nagel’de çalışmıştır.2014 yılından itibaren girişimci olarak Mall Logistics, Easy Point, Epsilon4PL ve Store Plus markalarında Yönetici Ortak olarak çalışmaktadır.  Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde Tedarik Zinciri Yönetimi üzerine dersler vermektedir. İngilizce ve Fransızca çok iyi derecede bilmektedir

Danışman Pınar Dinçer

IV. - V. İhracatta Vizyon, Strateji ve Hedef Belirleme

VI - VIII. Uluslararası Pazar Araştırma Yöntemleri

Pınar Dinçer
Danışman

Pınar Dinçer, Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Ticaret Merkezi’nin dünyada sayılı olan “BMS Master Trainer” olarak sertifika almış ve 2003 yılından beri, hem eğitmen hem de danışman olarak Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Ticaret Merkezi’ne bağlı projelerde ve Türkiye ofisi olan UTİTED derneğinde çalışmaktadır. Avrupa Birliğine bağlı programlarda, Ticaret ve Sanayi Odalarının eğitim ve danışmanlık projelerinde eğitim programları tasarımı, eğitmenlik ve danışmanlık yapmıştır. Uluslararası Ticaret Merkezi ile de Bolivya, Ürdün, Kenya, Tanzanya, Özbekistan, Katar, Filistin, Mısır ve Türkiye’de kapasite geliştirme programlarında eğitmen, eğitici eğitmeni ve danışman olarak görev almıştır. Ayrıca, 2000 yılından beri Papirüs Kâğıt ve San. Ticaret A.Ş.’de ihracat, iş geliştirme ve E-Ticaret müdürü olarak çalışmaktadır. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu olan Pınar Dinçer, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Danışman Prof. Dr. Nuray Ekşi

IX. Uluslararası Ticari Sözleşmelerin Hazırlanması

Prof. Dr. Nuray Ekşi
Danışman

Prof. Dr. Nuray Ekşi, lisans öğrenimini, 1987 yılında tamamladıktan sonra, 1989 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümünde "Akitten Doğan Borç İlişkilerine Uygulanacak Hukuk Hakkında AT Konvansiyonu" adlı tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Türk Mahkemelerinin Milletlerarası Yetkisi" adlı tezi ile doktora derecesini elde etmiştir. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Yabancı Gemilerin İhtiyati Haczi" adlı çalışması ile doçentliğe atanmıştır. Halen, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde olarak görevini sürdürmekte olan Prof. Ekşi aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Devletler Özel Hukuku dersini vermektedir. Prof. Dr. Nuray Ekşi'nin ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve tebliğleri ve Milletlerarası Özel Hukuk, Uluslararası Ticaret Hukuku ve diğer alanlarda yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

Danışman Cengiz Özcan

X. Dış Ticarette Ödeme Teslim Şekilleri, Bankacılık İşlemleri ve Akreditif

Cengiz Özcan
Danışman

1990 yılında Ankara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler fakültesinden mezun olan Cengiz Özcan yüksel lisansını Damping ve Sübvansiyona Karşı Alınan Tedbirler: AB ve Türkiye Uygulamaları alanında yapmıştır.2001-2005 yılları arasından Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO bölüm başkan yardımcısı olarak görev alan Özcan, 2010 yılından itibaren Yalova Üniversitesi Yalova MYO Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta ve Dış Ticaret İşlemleri ve Uygulamaları, Uluslar Arası Ticari Belgeler, Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Lojistik ve Nakliye, Satış Yönetimi, Hukuka Giriş, Pazarlama Stratejileri, Girişimcilik, Dış Ticaret İşlemleri konularında dersler vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Abigem Doğu Marmara, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği, istanbul İhracatçılar Birliği, Elginkan Vakfı ve birçok üniversitede dıi ticaret mevzuatı uygulamaları ve stratejileri alanında eğitimler vermiş ve projelerde yer almıştır.

Danışman Mustafa Caner Sevimli

XI. Gümrük Uygulamaları ve İthalat- İhracat Mevzuatı

Mustafa Caner Sevimli
Danışman

Dış ticaret işlemleriyle birlikte Gümrük Mevzuatı konusunda da kendini geliştiren Sevimli, yönetici olarak çalıştığı firmada Gümrük departmanı kurulmasına önderlik yapmış olup, gümrük işlemlerini de firma bünyesinde doğrudan temsilci olarak gerçekleştirmiştir. Dünya Gazetesi’nde 2000 yılında Serbest Bölgeler konusunda ilk makalesini yazmıştır. 2001 yılında İstanbul Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. 2002 yılında araştırma için Çin’e düzenlenen iş seyahatine resmi heyetle birlikte katılmıştır, tespit ve yorumları İTKİB web sayfasında rapor olarak yayımlanmıştır. 2002 yılında yapılan sınavı kazanarak Gümrük  Müşaviri olmaya hak kazanmıştır. 2002 yılından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Bölümünde yüksek lisans eğitimi vermeye başlamıştır. Aynı dönemde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde uygulamalı olarak yapılan Dış Ticaret Sürekli Eğitim programlarında öğretim görevlisi olarak eğitim hizmeti vermiştir.

Okan Üniversitesi’nde  Uluslararası Ticaret Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans, Kültür Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Bölümünde Yüksek Lisans, Aydın Üniversitesi’nde Dış Ticaret Sürekli Eğitim Merkezinde Dış Ticaret Eğitimi ve Gümrük Müşaviri adayları için sınava yönelik Gümrük Mevzuatı Eğitimi, Bahçeşehir Üniversitesi’nde  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin organize ettiği Dış Ticaret Sürekli Eğitim Programında Dış Ticaret Eğitimi, Bahçeşehir Üniversitesi’nin düzenlediği dış ticaret ve gümrük konusundaki eğitimlere firmaların kendi bünyelerinde eğitim vermiştir. İGEME - İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen Dış Ticaret Eğitim Programlarında Dış Ticaret Uzmanı olarak çok sayıda ilde eğitim vermiştir. 2010 yılında Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olmuştur. 2013 yılından itibaren kendi adına kurduğu firma ile dış ticaret ve gümrük konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır. Bilirkişi olarak dış ticaret ve gümrük konusunda İstanbul Mahkemelerinde görev almıştır. Halen Türkiye genelinde Ticaret ve Sanayi Odalarında, İhracatçı Birliklerinde, Trakya Kalkınma Ajansı ve diğer sivil toplum örgütlerinde eğitim hizmetleri vermektedir. Eğitim hizmetleri yanı sıra değişik sektörlerde faaliyet gösteren dış ticaret firmalarına; Dış Ticaret, Gümrük, Dahilde İşleme Rejimi ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Mevzuatı ve Uygulamaları konusunda Gümrük Müşaviri olarak danışmanlık ve denetim hizmeti vermektedir. İstanbul Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri tarafından 35. Yıl anısına Yaşa Boyu Üstün Hizmet Belgesi verilmiştir.
   
 

Firma Yetkilisi Firma Yetkilisi

XII. Ticaret Bakanlığı, Eximbank ve KOSGEB Destekleri

Firma Yetkilisi
Firma Yetkilisi

.

Program
14 Nis

I. Stratejik Yönetim ve Planlama

14.04.2021, 13:30 - 15:00

Eğitmen: Prof. Dr. Halit Keskin,  Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi 

 • Tepe Yönetim
 • Misyon ve Amaçlar
 • Dış Çevre Faktörleri
 • Kaynaklar
 • Stratejik Yönetim Araçları (SWOT Analizi, Portföy Analizleri, Q-Sort Analizi, Senaryo Analizi, Fayda-Maliyet Analizi, Risk Analizi vb)
 • Vaka Çalışması
14 Nis

II. Türkiye ve Dünya Ekonomisine Bakış ve Kurumsal Finans

14.04.2021, 15:30 - 17:00

Eğitmen: Gizem Öztok Altınsaç, Danışman

 • Türkiye ve Dünya ekonomisindeki gelişmeler
 • Finansal Tabloların Okunması ve Yorumlanması
 • Gelir Tablosu Bilanço Nakit Akım Tablosu
 • Proje ve Yatırım Değerleme Teknikleri IRR, NPV ve Payback Period Hesaplanması Sonuçların Yorumlanması
15 Nis

III. Pazarlama

15.04.2021, 13:30 - 15:00

Eğitmen: Prof. Dr. Figen Yıldırım,  İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi 

 • İletişim Yönetimi Bölümü
 • Pazarlamanın 4 P’si
 • Pazarlama Yaklaşımları, Müşteri-pazarlama Karşılaşmaları, Karar Verme Süreçleri
 • Markalaşma
 • Vaka Çalışması
15 Nis

IV. Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

15.04.2021, 15:30 - 17:00

Eğitmen: Emre Cevdet Çizmecioğlu, .

 • Ürün ve Lojistik İlişkisi
 • Müşteri Hizmet Düzeyi ile Lojistik Maliyet İlişkisi
 • Lojistik Yönetimi, Dış Kaynak Kullanımı
21 Nis

IV. - V. İhracatta Vizyon, Strateji ve Hedef Belirleme

21.04.2021, 13:30 - 17:00

Eğitmen: Pınar Dinçer,  Danışman 

İhracatta Vizyon, Strateji ve Hedef Belirleme

22 Nis

VI - VIII. Uluslararası Pazar Araştırma Yöntemleri

22.04.2021, 13:30 - 17:00

Eğitmen: Pınar Dinçer, Danışman

 • Müşteri Bulma Teknikleri ve Veri tabanları
 • Rekabet İstihbaratı ve Rakip Analiz
28 Nis

IX. Uluslararası Ticari Sözleşmelerin Hazırlanması

28.04.2021, 13:30 - 15:00

Eğitmen: Prof. Dr. Nuray Ekşi,  Danışman 

 • Uluslararası Ticari Sözleşmelerin Hazırlanması, ifası ve sona erdirilmesi
 • Uluslararası Ticari Sözleşmelerden Doğan Uyuşmazlıkların Ulusal Mahkemelerde Çözümü
 • Uluslararası Ticari Sözleşmelerden Doğan Uyuşmazlıkların Tahkim Yoluyla Çözülmesi
28 Nis

X. Dış Ticarette Ödeme Teslim Şekilleri, Bankacılık İşlemleri ve Akreditif

28.04.2021, 15:30 - 17:00

Eğitmen: Cengiz Özcan, Danışman

 • Dış Ticaretin Tanıtımı ve Sözleşmeler
 • ICC Incoterms 2010
29 Nis

XI. Gümrük Uygulamaları ve İthalat- İhracat Mevzuatı

29.04.2021, 13:30 - 15:00

Eğitmen: Mustafa Caner Sevimli,  Danışman 

 • Gümrük Mevzuatı ve Rejimler
 • Dış Ticarette Gümrük İşlemleri ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Dahilde İşleme Rejimi Amacı
29 Nis

XII. Ticaret Bakanlığı, Eximbank ve KOSGEB Destekleri

29.04.2021, 15:30 - 17:00

Eğitmen: Firma Yetkilisi, Firma Yetkilisi

 • Ticaret Bakanlığı İhracat Teşvikleri
 • İhracatın Finansmanı
 • KOSGEB Destekleri
Bitiş
Etkinlik Bilgileri

Tarih: 14 Nisan - 29 Nisan 2021

Saat: 13:30 – 17:00 

Eğitim Yeri: Online

Zoom altyapısı kullanılarak yapılacak eğitimlerde eğitim öncesinde katılımcılarımıza katılım linki gönderilecektir. 

Eğitim günü, başlama saatinden 10 dakika öncesinden linke tıkladığınızda eğitimin yapılacağı sınıfa girmiş olacaksınız. 

https://zoom.us/download sitesinden Zoom programını yükleyebilirsiniz.

Ücret: Ücretsiz

Programa telefonla kayıt alınmamaktadır. Kayıt için lütfen “Kayıt” ile ilgili bölümü inceleyiniz.
Sorularınız için E-posta: akademi@iso.org.tr.tr

 

Kayıt